Паническите атаки и как да се справим с тях?

от Хасби

Паническите атаки са често плашещи и неочаквани епизоди на силен страх или тревожност. Те могат да се проявят със симптоми като ускорено сърцебиене, треперене, затруднено дишане, замаяност, чувство за задушаване, страх от умиране или от лудост, както и чувство на нереалност. Средно паник атаки продължават между 5 и 20 минути. Това състояние може да бъде много плашещо, но е важно да се знае, че паническите атаки не са вид психическо заболяване. Съществуват ефективни начини за справяне с тях.
Ето няколко насоки, които могат да помогнат за преодоляване на паническите атаки:

1. Дишане и начини за справяне

Контролирането на вдишвания и издишвания помага за успокояване на организма и намаляване на физическите симптоми на паниката. Един от най-ефективните начини за справяне с паническа атака е чрез фокусиране върху дишането.

2. Преосмисляне на ситуацията

Паническите атаки често се задействат от негативни или ирационални мисли, като например страх от смърт или загуба на контрол. Важно е да се опитате да осъзнаете, че тези мисли не са основани на реалността и да си промените мисловната нагласа.
Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ) е един от най-ефективните методи за справяне с паническите атаки. Тя помага да идентифицирате негативните мисловни модели, които водят до тревожност и паника.Ако например се научите на самонаблюдателност, бихте могли на време да усетите, че мислите ви вредят на самите Вас и да промените посоката в която мислите, за да избегнете паническа атака.

Една от основните причини за паник атаките е трудно усвояване на хормоните на щастието това е хормонален проблем, който води до тревожни мисли и страх от смърт. Основният проблем е липсата на бързо и ефикасно решение.

Умереното физическо натоварване може да бъде полезно за намаляване на стреса и тревожността. Това не само, че укрепва тялото, но и помага за подобряване на настроението и регулиране на хормоните, свързани с тревожността.

4. Избягване на стимуланти

Някои вещества като кофеин, алкохол или наркотични вещества могат да увеличат симптомите на паника. Тъй като подобен тип субстанции допринасят за отключването на определени емоции и чувства, които водят до негативен ефект върху човешкия организъм и психика. Ограничаването или избягването им може да помогне за намаляване на паническите атаки.

5. Осъзнаване и приемане

При паническа атака е важно да си припомните, че тя, макар и неприятна, не е животозастрашаваща и ще премине. В такива моменти най-често се страхуваме, че тя няма да свърши и това води до още паника. Най-доброто, което можете да направите е просто да оставите тя да отмине, без да се съпротивлявате, защото съпротивата е вид агресия, която води до още агресия.

6. Психотерапия и медикаменти

Ако паническите атаки са по-чести, добре е да се консултирате със специалист по психично здраве, като психолог или психотерапевт, които могат да предложат подходяща терапия.
В някои случаи, лекарствата като антидепресанти или бензодиазепини могат да бъдат предписани от лекар за контрол на симптомите на тревожност. От изключително значение е да се има в предвид, че с медикаменти се лекуват страдащите от паническо разстройство. Разликата между паническо разстройство и паник атаките е, че паническото разстройство може да се проявява с по-голяма честота- например всеки ден или дори по няколко пъти на ден, докато при паник атаките е с неясна честота.
Важно е да се отбележи, че за някои хора паник атаките включват страх от нещо конкретно- например определена ситуация, височина, поведение или дори фобия от човек.

7. Емоцонална подкрепа от близки

Споделянето на вашите преживявания свързани със страх и тревожност с близки хора може да донесе емоционална подкрепа и да помогне за намаляването на изолацията, която често съпътства паническите атаки.
Паническите атаки са предпоставка за паническо, разстройство, но с подходяща подкрепа и стратегии е възможно да се научите как да се справяте с тях. Ако атаките продължават или се влошават, е важно да потърсите професионална помощ от психиатър, за да получите насоки за лечение и управление на състоянието.

ВИЖТЕ ОЩЕ