Сънят е важната част от нашия здравословен живот. Често той е пренебрегнат, въпреки че е основата за нашето благосъстояние. В забързаното си ежедневие забравяме, че прекарваме около 1/3 от живота си в сън. Когато мислим за здравословен начин на живот, често акцентираме на диетата и физическата активност, но сънят е не по-малко важен. Достатъчното количество сън е една от важните части за нашия просперитет и регенериране на силите на тялото и психиката ни. Липсата на такова количество може да доведе до редица здравословни проблеми, включително стрес и физически неразположения. Независимо от възрастта ни, ние се нуждаем от достатъчно качествен сън. Как можем да подобрим нашите навици за сън, за да се чувстваме по-добре всеки ден?
Достатъчно количество сън
Според националния статистически институт, необходимото количество сън варира в зависимост от възрастта:
- Новородени(0-3 месеца): 14-17 часа на ден.
- Кърмачета(4-11 месеца): 12-15 часа на ден.
- Малки деца(1-2 години): 11-14 часа на ден.
- Предучилищна възраст(3-5 години): 10-13 часа на ден.
- Деца в училищна възраст(6-13 години): 9-11 часа на ден.
- Тийнейджъри(14-17 години): 8-10 часа на ден.
- Възрастни(18-64 години): 7-9 часа на ден.
- Старши възрастни(65+ години): 7-8 часа на ден.
Разбира се индивидуалните предпочитания може да са различни, затова експериментирайте с този диапазон, за да откриете кой ви приляга най-добре.
Как да подобрим съня си?
Създайте си график. Заспиването и събуждането по едно и също време от дена е от значение за качествения сън. Дългото залежаване в неправилна поза, може да доведе до дискомфорт в стави, нерви и мускули.
Възглавницата на която спим е от изключително значение за правилната структура на тялото докато стои неподвижно.
Спането в тъмна, тиха стая и температура от 18-20 градуса е важно за създаването на удобна среда за сън. Това помага на тялото и мозъка да се охлади, което ще доведе до по-дълбок и качествен сън за регенериране на силите.
Използването на електронни устройства час преди спане може да наруши производството на мелатонин. Това е хормонът присъстващ в организмите на всички живи същества отговорен за цикъла сън-будност.
Тежките хранения, кофеин или алкохола преди сън трябва да се избягват. Затова внимавайте с храната и напитките преди лягане.
Редовната физическа активност, може да помогне за по-добър сън, но избягвайте тренировките непосредствено преди да лягане. Замете ги с….
Сънят не е лукс, а необходимост, която влияе на нашето ежедневие. Създаването на навици за сън е в основата на успешното и здравословно протичане на деня ви. Независимо от възрастта ви инвестирайте време и усиля за да направите съня приоритет. Когато посрещнете утрото отпочинали и заредени, това ще се отрази благоприятно както на вашите дейност, така и на всички около вас.